BLOG

על סוכרת, אינדקס גליקמי והמנקאי שביניהם.

  • 20.8.20
  • 13:47

אם יש מגיפה שמסמלת את המאה ה-21 היא מגפת הסוכרת. הסיבות לה רבות ותזונה היא רק אחת מהן. במחקר שנערך באוניברסיטת בן גוריון בשיתוף עם אוניברסיטת הרווארד נמצא כי שילוב מנקאי בתפריט עשוי לשפר את רמות הסוכר בדם לאורך היממה. כל הפרטים בפנים.

 

אם יש מגיפה שמסמלת את המאה ה-21 היא מגפת הסוכרת. הסיבות לה רבות ותזונה היא רק אחת מהן. במחקר שנערך באוניברסיטת בן גוריון בשיתוף עם אוניברסיטת הרווארד נמצא כי שילוב מנקאי בתפריט עשוי לשפר את רמות הסוכר בדם לאורך היממה. כל הפרטים בפנים.

 

עוד ב-2006 הכריז האו"ם על הסוכרת כמגיפה כלל עולמית שיש להיאבק בה, ואפילו כעת, אחרי שכולנו כבר "זכינו" להכיר את מגפת הקורונה, הסוכרת נותרה רלוונטית כשהיתה- הסטטיסטיקה מספרת כי הסיכון לסיבוכים מוירוס ה-COVID19 גדל משמעותית בקרב נדבקים אשר סוכרת היא אחת ממחלות הרקע שלהם.

כדי לסבר את האוזן, בכל שנה מתגלים בישראל כ-30,000 חולי סוכרת חדשים(!), בעוד מחקרים עולמיים מצביעים כי שכיחותה של הסוכרת בקרב האוכלוסייה קרובה ל-10%. אפילו בארצות המזרח הרחוק אשר היו ידועות תמיד באחוז קטן של חולים באוכלוסיה, ניכרת התפשטות משמעותית של המחלה. 
המדע והרפואה מייחסים את העלייה הדרמטית בשכיחות המחלה הן להזדקנות האוכלוסייה והן לאורח החיים המערבי הניחן בתזונה לקויה וחוסר פעילות גופנית, אשר מובילים להשמנת יתר- הבסיס למגיפה הקטלנית. הצמד הידוע לשמצה זכה לכינוי שכולנו שומעים לא מעט בשנים האחרונות- Diabesity. כיום נחלק המאבק בסוכרת לשניים, מניעה וטיפול, כאשר מניעה היא נשק מרכזי וחשוב למלחמה בהתפשטות המחלה הקטלנית.


מה אנחנו כבר יודעים על מניעה?
מניעת המחלה מבוססת על שינוי התנהגותי ותזונתי- תהליך ארוך ומורכב הדורש למעשה חינוך-מחדש של כל אוכלוסיית העולם להרגלי חיים ותזונה אחרים, משימה לא פשוטה כלל. כחלק מהמאמצים העולמיים לסייע לאוכלוסיה הבריאה והחולה לאמץ הרגלי תזונה חדשים, פיתח דר' ג'נקינס את האינדקס הגליקמי. מדד מפורסם זה מדרג את המזונות השונים על-פי ההשפעה המיידית של הפחמימות בהם על רמות הסוכר בדם ולמעשה עוזר לכל אדם ולחולי סוכרת בפרט, לבנות תפריט חכם ששומר על רמת סוכר יציבה ומאוזנת בדם לאורך כל היום. בניגוד למה שאנו רגילים מדירוגים אחרים, באינדקס הגליקמי פחות זה יותר:
מזונות בעלי דירוג גליקמי נמוך מקבלים המזונות שהפחמימות בהם נספגות בדם לאורך זמן והשפעתן על רמת הסוכר בו איטית. לעומתם, דירוג גליקמי גבוה מקבלים המזונות שהפחמימות שבהם נספגות בדם מיד ומשפיעות מיידית על עליית רמת הסוכר בו. 

 

מנקאי והאינדקס הגליקמי – המחקר.

מחקר קליני שנערך באוניברסיטת בן-גוריון בשיתוף בינלאומי עם אוניברסיטאות מאירופה ומארה”ב וביניהן הרווארד היוקרתית ופורסם במגזין המדעי המוביל לסוכרת,

  DIABETES CARE, מצא כי צריכת שייק מנקאי משפיעה לטובה על מדדי הסוכר בדם דרך פעולה משולבת של הורדת רמות סוכר ושיפור פעולת האינסולין.
המחקר עקב אחר השינויים במדדי הסוכר בדם במהלך היום והלילה בקרב 20 משתתפים בעלי שומן בטני, מהם קבוצה אחת צרכה שייק מנקאי לארוחת ערב, בעוד הקבוצה השניה צרכה לאותה ארוחה בדיוק שייק יוגורט זהה בהרכבו הקלורי, הפחממתי והחלבוני.


שלב הממצאים…
1. נרשמה עלייה מתונה ומאוחרת יותר של רמות הסוכר בדם מיד לאחר צריכת שייק מנקאי בהשוואה לצריכת שייק יוגורט.
2. פינוי הסוכר בדם (גלוקוז) לרמת סוכר התחלתית היה מהיר יותר בקרב הקבוצה שצרכה שייק מנקאי לעומת זו שצרכה שייק יוגורט.
3. ניתן היה להבחין בהשפעה מתמשכת על רמות הסוכר בדם, משעת ארוחת הערב ועד למחרת בבוקר, כאשר אצל מי ששתו שייק מנקאי רמות הסוכר היו נמוכות יותר גם בבוקר שלמחרת. נתון זה מעיד על השפעה מיטיבה דרך פעולת האינסולין שייתכן ונובעת מעושרו הטבעי של מנקאי בסיבים תזונתיים איכותיים,  ובכמות פוליפנולים גבוהה ומרכיבים צמחיים ייחודיים נוספים. 

  1. בנוסף דיווחו הנסיינים שצרכו שייק מנקאי על תחושת שובע טובה יותר מזו של קבוצת הביקורת.  

 

שלב המעשים… רק תוסיפו מנקאי.

מה שהמחקר לא מספר לכם הוא…
1. זמינותו של מנקאי, הודות לפיתוח פורץ הדרך של חברת הינומן, הופכת אותו לבריאות-על, טבעית, ברת קיימא וברת השגה. לכן קראנו לו ירק-על טבעי! 
מנקאי אינו תלוי בקרקע חקלאית, דורש כמויות מים מינמליות בלבד לגידולו, ניזון מאנרגיית השמש, מכפיל את הביומסה שלו בקצב מהיר של 72 שעות, ולא פחות חשוב, נקצר וזמין לכולם כל יום, כל עונה, כל השנה. 

  1. טעמו העדין של ירק העל יוסיף טאצ' ירוק, מרענן וסופר ובריאותי למאכלים שאתם הכי אוהבים. מרטבים, שייקים, דרך פסטות וסלטים, מרקים מאפים ואפילו מתוקים. מנקאי יכול להוות "קוביית" דרך ירוקה בדרך לאימוץ הרגלי תזונה בריאים יותר. 

עכשיו תורכם להיות יצירתיים ו… רק להוסיף מנקאי. 

 

צריכים מתכון מנקאי להשראה? נסו את מתכון המומלאים שלנו או לכו על שייק מנקאי טעים, או כנסו לאינסטגרם שלנו לקבל השראה ממגוון המתכונים שעלו שם. 

 

פוסטים נוספים